היתרונות בהשקעת נדל"ן בארץ על פני חו"ל

קהל המשקיעים הפרטיים הישראלי מוצף לאחרונה בהצעות ופרסומים רבים אודות השקעות נדל"ן אטרקטיביות בחו"ל. זו יכולה להיות השקעת נדל"ן כמו וילה באריזונה, משרד בלונדון, דירה בבוקרשט – כל עוד ההשקעה מעבר לים, זה מספיק בשביל לגרום לפיתוי של המשקיע הישראלי לשים את כספו ולצפות לתשואה גבוהה, כפי שזו מובטחת מחברות נדל"ן שונות.

אז מהן הסיבות שעדיף להשקיע בנדל"ן ישראלי מאשר בנדל"ן בחו"ל? פנינו לדוד רפאל, בעל חברת הנדל"ן "קבוצת רפאל נדל"ן", שריכז עבורינו כמה מהבולטים שבהן:

נגישות לנכס והכרתו

תתפלאו, אבל רבים מאלה שמשקיעים בנדל"ן בחו"ל, אפילו לא ביקרו בנכס בו השקיעו את מיטב כספם. היום, באמצעות הטכנולוגיה המאפשרת נגישות מיידית למידע, יש שיאמרו כי אין צורך לבקר בנכס ולראותו. אולם, לדברי דוד רפאל, חשוב שהמשקיע יחוש ויוכל "למשש" את הנכס, על מנת שיוכל להעריך נכון את ערכו הממשי. משתנים כמו רעשים, זיהום אוויר, דרכי גישה ועוד – יכולים להשפיע על טיבו של הנכס מקצה לקצה ומאוד קשה להעריך אם אין נגישות גבוהה לנכס.  – בנוסף צריך להכיר את המקום כדי לדעת מה הצפי לביקוש לעומת ההיצע, כמה נהוג לגבות שכירות, מה יהיה בעתיד עם הנדל"ן באזור ועוד. מי שלא גר או מתמצא באזור שבו הוא משקיע – לא יכול לדעת נתונים אלה – וזו הבעיה.

נדל"ן בחו"ל. להמחשה

תחזוקה בשלט רחוק

כשהנכס רחוק מהעין הוא גם רחוק מהלב. במקרה כזה, כמובן קשה מאוד לדאוג בצורה ישירה על תחזקותו של הנכס. קירות מתקלפים, תקרה רטובה, זרם מים חלש, דשא צהוב בגינה – הם רק חלק מהתחלואים שאנו שומעים הפוקדים את אלה המשקיעים בנכסים בחו"ל, מספר דוד רפאל. נכס, ולא משנה מה טיבו, חייב להיות בתחזוקה מתמדת על מנת לשמור על ערכו. קשה מאוד לעשות זאת ב"שלט רחוק", גם אם יש לנכס "אב בית", או "חברת ניהול" שאמונים על תחזוקותו, סביר להניח שיהיו בעיות עם הנכס, אם לא עוקבים אחרי זה באופן עקבי וישיר.

אי יציבות וסיכון כלכלי

בניגוד לשוק הנדל"ן הישראלי, שהוא יציב יחסית, שווקי הנדל"ן הגלובליים, בעיקר בארה"ב ובאירופה, נוטים לתנודות רבות יותר ומעבר לכך – הרבה יותר קשים לחיזוי מבחינת המשקיע הישראלי. לטענת דוד רפאל, בישראל הסיכון נמוך יותר כי היצע הקרקעות ובטח אלה שנועדו לבניה, אינו גדול ולכן הביקוש תמיד יהיה גבוה. מעבר לכך, בישראל יש פוטנציאל צמיחה במיוחד בנדל"ן המסחרי, שמקורו בעיקר בהתפתחות ענף ההייטק וחללי העבודה המשותפים.

חלל משרדי. להמחשה

ישראל היא מעצמת הייטק וככזו תמיד יהיה כאן ביקוש למשרדים. בנוסף, מדינת ישראל היא מדינת העם היהודי, אחת כזו בעולם כולו – מה שמבטיח את עליית הנדל"ן בישראל באופן תמידי. יהודים מכל העולם משקיעים בישראל, האוכלוסיה גדלה ותמיד יהיו ביקושים לצד מחסור בקרקעות כאמור.

השקעה גדולה אך סיכון נמוך

ההצעות להשקעות נדל"ן בחו"ל מפתות מאוד מבחינת המחירים ולעיתים נמוכות בעשרות, אם לא במאות אחוזים מהשקעות מקבילות בישראל. "אין ספק שזה מפתה, אך יש להיות ערים גם לסיכונים הגבוהים" אומר רפאל. בסופו של דבר, מי שיש לו נכס בישראל בדרך כלל ירוויח הרבה יותר מאשר מי שיש לו נכס בחו"ל".

תל אביב. להמחשה

דוד רפאל הוא יזם נדל"ן, בעלים של "קבוצת רפאל", העוסקת בייזום לבניה של פרויקטים בנדל"ן למגורים ולמסחר בישראל.

רפאל דוד Administrator
דוד רפאל הוא יזם נדלן מוביל בתחומו. מתמחה בפרויקטים של מגדלי יוקרה, התחדשות עירונית ותמא 38. מרצה, מופיע בתקשורת ומפרסם מאמרים על עולם הנדלן ב- YNET, גלובס, כלכליסט – ועוד.

כתיבת תגובה

Paste your AdWords Remarketing code here