היטל השבחה ואגרות במסגרת תמ"א 38

מוזר לחשוב כי גם הליך בנייה בדמותו של פרויקט תמ"א 38 הינו הליך בנייה אשר כולל בתוכו אלמנטים כספיים של היטל השבחה, אגרות, שילומי מס ועוד. יחד עם זאת, בניגוד לפרויקטי בנייה מסוגים אחרים, עלויות היטל ההשבחה, האגרות ועוד הינן נמוכות באופן משמעותי ותחרותי ביותר. בפועל, עלויות נמוכות אלו נועדו על מנת לתמרץ מבחינה כלכלית את יזמי הבנייה ואת הבניינים כאחד. יחד עם זאת, עדיין כל מה שנוגע לעלויות אלו הינו מעורפל ביותר, וזאת באופן שבמקרים רבים הוא זה אשר מהווה מכשול להתחלת והצלחת הפרויקט. לפיכך, במאמר המדובר נסביר את כל מה שצריך לדעת אודות פרויקט תמ"א 38 מבחינת היטל השבחה, אגרות, שילומי מיסים ועוד.

מאת: דוד רפאל

למה הכוונה כאשר אומרים היטל השבחה בהקשר של תמ"א 38?

ובכן, עוד לפני שנענה על השאלה האמורה, נספר כי פרויקט תמ"א 38 נחשב בעבור אינספור קבלנים להרפתקה פיננסית מבחינה כזו או אחרת. כל זאת כתוצאה מן העובדה כי עלותו של הפרויקט הינה גדולה מאוד, עלות אשר לא תמיד היא משתלמת בסוף הפרויקט (מידת ההצלחה נגזרת מאיזור הבניין, שווי הקרקע, אחוזי הבנייה ושאר משתנים). יחד עם זאת, בעיקר כתוצאה מסיבה זו, המועצה הארצית לתכנון ולבנייה תכננה את הפרויקט המדובר באופן שקבלני הבנייה זכאים להקלות מס רבות, פטורים משמעותיים מאין כמוהם ועוד תמריצים כלכליים. בפועל, בין כל אותם פטורים משמעותיים ניתן למצוא את הפטור מתשלום היטל ההשבחה. בנוסף, על מנת 'ליהנות' מן הפטור עצמו, יש להגיש מסמכים ייעודיים ולבצע את ההליך בדיוק כפי שמפורט בסעיפי תוכנית המתאר עצמה – אין ספק כי מדובר בפטור משמעותי ותמריץ רציני, בטח כאשר במקרים 'רגילים' היטל ההשבחה נאמד במאות אלפי שקלים…

אגרות במסגרת תמ"א 38 – בהנחה משמעותית ביותר!

ובכן, אחד מן התמריצים הכלכליים הנוספים מבחינת יישום פרויקט תמ"א 38 על ידי קבלנים, הינו התמריץ אשר בא לידי ביטוי בדמותן של הנחות משמעותיות ביותר מבחינת כל מה שנוגע לשילומי אגרות בנייה כאלה או אחרות. במילים אחרות, מפאת העובדה ששורת הרווח במסגרת של פרויקט תמ"א 38 נמוך באופן יחסי לעומת פרויקטי מגורים אחרים, כל אותן אגרות למיניהן ניתנות בהנחה של עד 50 אחוז (ולרוב 50%!). אין ספק כי הנחה זו הינה משמעותית ואפילו חסרת תחרות בעבור אינספור קבלנים ויזמים. כך גם מבחינת כל מה שנוגע להנחות והקלות בעת שילומי מיסים ועוד.

פרויקט תמ"א 38 – פרויקט משתלם מכל בחינה!

נסכם ונאמר כי פרויקט התמ"א 38 הינו פרויקט משתלם ואטרקטיבי לכל הנוגעים לו – הן ליזמים אשר נהנים מהנחות חסרות תקדים והן לבעלי הבניין אשר נהנים מבניין חדש, חזק ועמיד בפני רעידות אדמה!

דוד רפאל הוא יזם נדל"ן בעלים של רפאל א.ג יזמות בע"מ

דוד רפאל Administrator
דוד רפאל הוא יזם נדלן מוביל בתחומו. מתמחה בפרויקטים של מגדלי יוקרה, התחדשות עירונית ותמא 38. מרצה, מופיע בתקשורת ומפרסם מאמרים על עולם הנדלן ב- YNET, גלובס, כלכליסט – ועוד.

כתיבת תגובה

Paste your AdWords Remarketing code here