תמ"א 38 – אל תרימו ידיים

בניגוד לדיעות אין כל סיבה לחפש אלטרנטיבות לתמ"א 38. מדובר בפרויקט הכי נכון ומתאים לחיזוק מבנים.

מאת: דוד רפאל

לא צריך לסתום את הגולל מעל פרויקט תמ"א 38. חשוב להבין ולדעת את החשיבות של פרויקט כזה עבור המדינה והתושבים. מטרת הפרויקט הינה לחזק מבנים והמטרה של הממשלה צריכה להיות לחזק את הפרויקט. אין טעם בלראות את הכול שחור, צריך להבין כי נעשים מאמצים גדולים כדי לבצע תמ"א 38 ועל כן לעיתים זה נראה כאילו הפרויקט לא ממריא, אך מה שנראה מאחורי הקלעים הוא אחרת לגמרי.

צריך להבין כי להבדיל מפרויקט בנייה רגיל, כאן הרבה מאוד תלוי בבנקים שלא ששים לתת ליווי בנקאי לכל יזם. הבנקים מצידם פוחדים להיחשף ליותר מדי הלוואות שהיזמים לא יוכלו להחזיר ובנוסף הבנקים חושבים כי כך יורידו את מחירי הדירות. זו טעות. אם אין בנייה חדשה אז אין דירות, מה שיעלה את מחירי הדירות שנבנות כעת. הורדה של מחירי הדירות יתאפשרו במידה ותינתן בנייה של דירות חדשות.

הרבה מוטל על כתפיה של הממשלה שצריכה להתייחס לנושא בכובד ראש. יוזמת תמ"א 38 ברוכה וחבל שהיא תתפספס בגלל אוזלת יד. הממשלה צריכה למנוע מפרויקטים להיתקע על ידי שייתנו יותר שחרור מזומנים לשכנע יזמים נוספים להצטרף על ידי שיקלו עליהם יותר וכך הם יוכלו לבצע את הפרויקטים.

בניגוד למה שנאמר חוק המכר לא יכול לתת מענה שונה לפרויקט. בנק ישראל הממונה על הבנקים חייב לתת הוראה לשחרר את הרסן. במידה וליזם יש רווח עתידי אז למה לא לתת לו את כל ההלוואה ? אם יש לו את הנתונים הדרושים אז רצוי לתת לו להתחיל.

כל פעולה שתיעשה על מנת לסייע לתמ"א להתרומם מבורך. חברה חיצונית יכולה לתת את השקט ליזמים ולזרז תהליכים רבים. הממשלה היית זו שחישבה את הפרמטרים והגיעה למסקנות הדרושות. בידיה הכוח להמשיך את התהליך בצורה הטובה ביותר.

דוד רפאל הוא יזם נדל"ן בעלים של רפאל א.ג יזמות בע"מ

דוד רפאל Administrator
דוד רפאל הוא יזם נדלן מוביל בתחומו. מתמחה בפרויקטים של מגדלי יוקרה, התחדשות עירונית ותמא 38. מרצה, מופיע בתקשורת ומפרסם מאמרים על עולם הנדלן ב- YNET, גלובס, כלכליסט – ועוד.

כתיבת תגובה

Paste your AdWords Remarketing code here