מהם שלבי המימוש של תמ"א 38?

כידוע, כאשר אומרים תמ"א 38 (ובהרחבה תוכנית המתאר הארצית לחיזוק מבנים קיימים בפני רעידות אדמה), הכוונה הינה לתוכנית בנייה כמו כל תוכנית בנייה אחרת, למשל, של בניין מגורים חדש. במילים אחרות, תמ"א 38 הינה תוכנית בנייה לכל צורך ועניין, וככזו, גם היא כוללת בתוכה שלבי מימוש יסודיים, של שלב ביניים, כאלו סופיים ועוד. בפועל, ללא הימצאם של שלבי מימוש כאלה או אחרים, שום תוכנית תמ"א 38 לא תצא אל הפועל. לכן, במאמר המדובר נסקור את כל שלבי המימוש באופן כולל, יסודי וענייני.

מאת: דוד רפאל

בדיקת המבנה הינה שלב המימוש הראשון.

באופן מובן ביותר (ובלתי נמנע), בדיקה ראשונית של מבנה מועמד כזה או אחר בעבור תוכנית תמ"א 38 הינה שלב המימוש הראשון של התוכנית. בפועל, בדיקה זו מתרחשת על ידי מהנדס בניין אשר בודק את המבנה, את התשתית ואת היסודות שלו. כל זאת באופן שהוא מחליט ומכריע על המלצה לביצוע פרויקט תמ"א 38. מיד עם סיום הבדיקה וההחלטה (או חוסר ההחלטה), מהנדס הבניין מוסר את ממצאיו לידיו של אדריכל מקצועי אשר בוחן את אפשרות הפרויקט במובנים ומונחים של זכויות בנייה, מימוש שלהן, כתיבת חוות דעת משפטית ועוד.

הערכת עלויות ותכנון הינה שלב המימוש השני.

ללא ספק, שלב זה הינו השלב המשמעותי והמכריע ביותר מבחינת כל מה שקשור למימוש של פרויקט תמ"א 38. כל זאת שכן, במונחים של עלויות, הן תכנוניות והן ברמת הביצוע של הפרויקט, עלותו של פרויקט זה הינה לא זולה (חרף הקלות מס וקבלת פטורים משמעותיים מאת המדינה). לפיכך, שלב זה כולל בתוכו ביצוע חישובי עלויות מדויקים ביותר. במידה והעלות הינה סבירה ומקובלת בעבור כל הנוגעים לעניין, מתחיל שלב תכנון הפרויקט. תכנון זה מבוצע על ידי אדריכל ומהנדס בניין. עם סיום התכנון, השניים מגישים אותו לרשות המתאימה במקום הפרויקט בעבור אישור התוכנית ותוספות הבנייה.

הוצאה לפועל של הפרויקט הינו שלב המימוש האחרון!

מן הסתם, שלב ההוצאה לפועל, שלב אשר כולל התחלה, בנייה וסיום הפרויקט מתחילתו ועד סופו, הינו שלב המימוש האחרון של פרויקט הבנייה אשר ידוע בשם תמ"א 38. על שלב זה אחראי ואמון בעל המקצוע אשר ידוע בשם קבלן בנייה או חברה קבלנית אשר מתמחים בביצוע פרוייקטי בנייה מכל הסוגים תוך כדי הקמת כל התשתיות הנדרשות והנחוצות. עם תום השלב המדובר, מתקבל בניין חדש לחלוטין, יציב ועמיד בפני כל רעידת אדמה אפשרית, בעל מרפסות, ממ"דים, חנייה ועוד!

דוד רפאל הוא יזם נדל"ן בעלים של רפאל א.ג יזמות בע"מ

דוד רפאל Administrator
דוד רפאל הוא יזם נדלן מוביל בתחומו. מתמחה בפרויקטים של מגדלי יוקרה, התחדשות עירונית ותמא 38. מרצה, מופיע בתקשורת ומפרסם מאמרים על עולם הנדלן ב- YNET, גלובס, כלכליסט – ועוד.

כתיבת תגובה

Paste your AdWords Remarketing code here