קרקע חקלאית – סיכון מול סיכוי

במאמר זה נלמד מעט על הסיכון והסיכוי הקיים בכל הנוגע לרכישת קרקעות חקלאיות ונחכים מעט על הנושאים שיש ללמוד ולהיערך אליהם בטרם מבצעים פעולת רכישה כזו או אחרת.

fbbannerAsdod_v1

נכתב על ידי דוד רפאל

כמו כל דברים בחיים, גם לרכישת קרקעות חקלאיות ישנו צד אחד של סיכוי וצד אחד של סיכון.
אין מכך מנוס, אך אין זה אומר שלא ניתן להגדיל את הסיכויים שלנו לבצע עסקה מוצלחת ובמידה ונלמד כמה דברים חשובים ובסיסיים בתחום – נדע להתרחק מעסקאות לא חכמות שבסוף לא רק שלא יניבו לנו הכנסה נאותה, אלא יכולות להסב לנו גם נזק משמעותי, שהרי ההוצאה הייתה לשווא.

הפשרת קרקעות חקלאיות – הצד המסוכן
נבחר דווקא להתחיל בצד הנגטיבי של העניין כדי שנוכל לסיים עם טעם טוב בפה. כאשר רוכשים קרקע חקלאית ומיעדים אותה להפשרה, המשמעות היא בעצם שאנו לא הולכים להשתמש בקרקע על מנת לגדל תפוחי אדמה או חסה, אלא אנו הולכים להשתמש בה ישירות לשם בנייה. ניצול של הקרקע לטובת בנייה לא תמיד יכול להתאפשר וישנם רשויות ואגודות האמונות על החוק ומכריעות בסוגיה האם הקרקע ניתן להפשרה.

דוד רפאל
דוד רפאל – קרקע חקלאית להפשרה

ככל שהקרקע קרובה יותר לאזור מגורים מיושב, כך גדל הסיכוי שההפשרה תוכל להתבצע בהצלחה, אך אין זה הבטחה לשום דבר. פעמים רבות נראו מקרים שבהם קרקעות חקלאיות נרכשו בסכומי כסף יחסית גדולים מתוך האמונה שלאחר מכן הן תהיינה מוכנות להפשרה אך בסופו של דבר ההפשרה לא יצאה לפועל וכך הקרקע נשארה עם ערך כספי נמוך מאוד.

הפשרת קרקעות חקלאיות – הצד הרווחי
נתחיל בבסיס שיכול להרתיע אותנו פחות שינבע דווקא מתוצאה של כישלון בנוגע להפשרת הקרקע – ראשית, קרקע חקלאית לא עולה סכומי כסף גדולים או לפחות לא כאלו שההימור עליהן יכול לגרום לנו לפשיטת הרגל (בטח שלא אם נשתמש רק בכסף שיש לנו, ולא בכסף שאין לנו). מחירה של קרקע ממוצאת נע בין 30,000 ל-60,000 ₪ וכך יוצא שגם אם לא נצליח בהפשרתה, לא הפסדנו את כל ממוננו – אלא סכום כסף מסוים.

מעבר לכך, במידה ורכשנו קרקע שלא הצלחנו להפשיר, הנכס עדיין קיים ברשותנו ונוכל לנסות למכור אותו ללקוח אחר שאולי יצליח בביצוע הפעולה וכך לא להפסיד כלום. במידה ומצליחה עסקה של הפשרת קרקעות חקלאיות, ניתן להניב תשואה עצומה מבחינה רווחית והקרקע יכולה להימכר בסכומים הקרובים למיליון שקלים.

דוד רפאל הוא יזם נדל"ן בעלים של רפאל א.ג יזמות בע"מ

דוד רפאל Administrator
דוד רפאל הוא יזם נדלן מוביל בתחומו. מתמחה בפרויקטים של מגדלי יוקרה, התחדשות עירונית ותמא 38. מרצה, מופיע בתקשורת ומפרסם מאמרים על עולם הנדלן ב- YNET, גלובס, כלכליסט – ועוד.

כתיבת תגובה

Paste your AdWords Remarketing code here