תמ"א 38 תשדרג את מחיר הדירה בעשרות אחוזים

כפי שפורסם בגלובס ערך דירה יעלה ב-40% בזכות פרויקט תמ"א 38. חיזוק המבנה מפני רעידות אדמה אגב, לא תורם בכלל לשדרוג מחיר הנכס.

מאת: דוד רפאל

כאשר מסתכלים על הנתונים של שדרוגי הנכס לאחר פרויקט תמ"א 38, לא מובן מדוע עדיין ישנם אנשים שנרתעים מהתכנית. ייתכן ובעבר היו חששות מוצדקים שהקבלן והיזם לא יסיימו את הפרויקט, או לחלופין ינטשו אותו באמצע, אך כיום יש ביטחונות מספיק טובים כדי לא להגיע למצב כזה.

דוד רפאלכאשר מחשבים את התוספות למחיר לא נותנים דגש לפן הבטיחותי. תוספת חדר לדירה מוסיפה כ-20% למחיר הדירה מאחר ומדובר בממ"ד ותוספת כזו תצא לפועל רק במסגרת תמ"א 38. לאחר ההשבחה ערך הדירה יכול לעלות ב-10% בהוספת מרפסת שמש. שיפוץ חיצוני יכול לחסוך רבות לדיירים, העלות שלו יכולה להגיע לחצי מיליון שקל לבניין ישן ולתרום לעלייה של 10%. בהחלט נתון שיש לקחת בחשבון.

הפוטנציאל של דירה שאמנם עדיין לא עברה תמ"א 38, אך נמצאת בסביבת דירות שעברו תמ"א רק יעלה. המחיר של דירה כזו יעלה, רק בגלל העובדה שבניינים סמוכים עברו תמ"א, ולאחר מכן כאשר הבניין יסיים אף הוא את הפרויקט אז מחיר הדירה יעלה שוב.

בחלק מהבניינים מוסיפים גם מחסן לכל דירה, אך הוספת מעלית נאמדת ב-5%, תלוי בקומה כמובן. נושא החנייה הוא נושא רגיש, במיוחד באזור המרכז. שווי של חניה יכולה להוסיף עד 10% לערך הדירה. כאמור ניתן לראות כי עליית ערך הדירה מחושב רק עקב השיפוץ החיצוני ותוספות לדירה, הפן הבטיחותי לא לוקח חלק במשחק הזה למרות שחיזוק הבניין הוא גולת הכותרת בכל פרויקט התמ"א.

דוד רפאל הוא יזם נדל"ן בעלים של רפאל א.ג יזמות בע"מ

דוד רפאל Administrator
דוד רפאל הוא יזם נדלן מוביל בתחומו. מתמחה בפרויקטים של מגדלי יוקרה, התחדשות עירונית ותמא 38. מרצה, מופיע בתקשורת ומפרסם מאמרים על עולם הנדלן ב- YNET, גלובס, כלכליסט – ועוד.

כתיבת תגובה

Paste your AdWords Remarketing code here