מה הכוונה כאשר אומרים יוזמת תמ"א 38?

אחת מן הבשורות המבורכות, המקוריות והמרעננות ביותר של תחום הנדל"ן בארץ כלל לא בא לידי ביטוי במסגרת של פרוייקט מגורים יוקרתי כזה או אחר במרכז הארץ אשר עולה הון, אלא בדיוק להפך. בשורה זו באה לידי ביטוי בדמותה של תוכנית בנייה ייחודית ומקורית ובמובנים מסוימים אפילו פורצת דרך. בפועל, לבשורה זו קוראים תמ"א 38, ויותר ויותר אנשים מגלים בה עניין ומאמצים אותה בחום רב. יחד עם זאת, יוזמה זו עדיין נמצאת בגדר נעלם גדול מאוד מבחינת אנשים רבים אשר לא מצליחים 'למצוא' את עצמם או את חלל המגורים הבא שלהם בקרב כל התוהו ובוהו הנדל"ני. לעומת זאת, ביכולתה של יוזמת תמ"א 38 'לפתור' להם את הבעיה כמעט במחי יד!

מאת: דוד רפאל

דוד רפאלכל מה שצריך לדעת על יוזמת תמ"א 38.

ראשית, נתחיל מן ההגדרה הראשית והבסיסית ביותר של היוזמה אשר ידועה בשם תמ"א 38, ורק לאחר מכן נספר כיצד היא באה לידי ביטוי בפועל. ובכן, כאשר אומרים תמ"א 38, הכוונה הינה לתוכנית מתאר ארצית אשר אחראית על חיזוק מבנים ישנים אשר לא נבנו בהתאם לתקנים עמידות מבנים בפני רעידות מבנים. בפועל, מדובר בעיקר בבניינים ישנים ובני כמה עשרות שנים. מבחינת התוכנית עצמה ובמסגרתה, בניינים אלו 'מקבלים' במהלכה היתרי בנייה למען חיזוקם וחיזוק התשתית שלהם, תוספות בנייה (אחד מן האלמנטים האטרקטיביים ביותר ביוזמה זו, שכן לרוב מדובר במרפסות, ממ"דים ועוד) ואף הקלות מס ופטורים כספיים משמעותיים. כל אלו נועדו על מנת לעודד את היוזמה, ובכך בעצם לחזק בניינים בפני רעידות אדמה ו'לחדש' אותם במלוא מובן המילה. זה כל הרעיון אשר עומד מאחורי יוזמת תמ"א 38.

מהם התנאים למימוש יוזמת תמ"א 38?

את השאלה המדוברת שואלים אינספור אנשים ובעלי דירות בבניינים כאלה או אחרים אשר יוזמת תמ"א 38 קוסמת להם מאוד (ואיך לא). בפועל, בניינים אשר 'זכאים' ליוזמה זו הינם בניינים אשר נבנו לפי היתרי בנייה אשר ניתנו לפני ה – 1 לינואר 1980 ואשר אינם בנויים על פי תקן הבנייה 413. כך גם בנוגע לבניינים אשר נבנו לאחר התאריך המדובר ולא על פי תקן 413. לרוב, תוכנית זו רלוונטית בעבור מבני מגורים וגם מבנים מסוגים אחרים.

תמ"א 38 – כל היתרונות וכל הפתרונות.

נסכם ונאמר כי רוב האנשים אשר ממשים את יוזמת תמ"א 38, לא ממשים אותה אך ורק כתוצאה מהתראה בפני רעידת אדמה כזו או אחרת, אלא מפאת היתרונות והפתרונות המבניים הרבים אשר יוזמה זו כוללת בתוכה. לפיכך, להלן רשימת המאפיינים המבניים של יוזמה זו: חיזוק מבנים תוך כדי בניית תוספות בנייה משמעותיות כמו ממ"דים, מרפסות, בניית מעלית לבניין, הוספת חנייה, בנייה ועיצוב מחדש של מראה הבניין והחללים הפנימיים שלו ועוד. לסיכום, אין ספק כי תמ"א 38 הינה אכן יוזמת בנייה בטיחותית ואיכותית ביותר ומענה מעולה למחירי הנדל"ן הסופר – גבוהים בארץ.

דוד רפאל הוא יזם נדל"ן בעלים של רפאל א.ג יזמות בע"מ

דוד רפאל Administrator
דוד רפאל הוא יזם נדלן מוביל בתחומו. מתמחה בפרויקטים של מגדלי יוקרה, התחדשות עירונית ותמא 38. מרצה, מופיע בתקשורת ומפרסם מאמרים על עולם הנדלן ב- YNET, גלובס, כלכליסט – ועוד.

כתיבת תגובה

Paste your AdWords Remarketing code here