רוכשים זכויות על גג? יש סיכוי שתחויבו בארנונה

המצוקה הגוברת בשטחים פנויים לבנייה, ההבנה כי מדובר בהשקעה אשר עשויה להניב רווחים בעתיד ועוד סיבות אחרות, הופכות את רכישת הזכויות בגגות בניינים שונים לתופעה נפוצה יותר ויותר. הבעיה היא, שישנם גגות אשר חייבים בארנונה, אשר הופכת את ההקשעה לעתים ללא משתלמת.

מאת: דוד רפאל

דוד רפאל

לפני שאתם רצים וקופצים על ההשקעה הנדל"נית החדשה שלכם, חשוב לשים לב באילו מקרים גגות חייבים בארנונה. כעקרון, ההחלטה על חיוב בארנונה, תלויה בד"כ בשימוש הנעשה בגג ומבנהו.

לדוגמה: לאחרונה נקבע על ידי בית המשפט המחוזי בפתח תקוה, כי תכלית השימוש בגג – היא הקובעת את חיוב הארנונה. במקרה הנדון, היה מדובר בגג אשר שימש כמרפסת ולא רק כקירוי לבניין. לכן, הוטל תשלום ארנונה על המחזיקים בגג.

בהחלטתו, הסביר בית המשפט כי לאור כך שעל חלק מהגג מפוזרים ספסלים, מתקני כושר ועוד, יחוייב חלק זה בארנונה. חלקו השני של הגג, אשר לא הוכח כי נעשה בו שימוש – לא יחויב בארנונה.

בנוסף, מקרי משפט אחרים, הבהירו כי גם כאשר הגג מסב תועלת כלכלית לבעליו, לדוגמה: גג המשמש להחזקת מערכות תקשורת של עסק. גג זה יחויב בארנונה מכיוון שהוא קשור באופן ישיר לעיסוק של בעלי הגג.

כיצד להפחית את חיובי הארנונה על הגג

  • בניינים נטושים לאור מצב פיזי רעועה אינם חייבים בארנונה
  • במידה וקיבלתם חיובי ארנונה שלדעתכם אינם מוצדקים, ניתן לערער עליהם בתוך 90 יום מקבלת השומה השנתית.
  • בנוסף לערעור על התשלומים, לעתים יש צורך להגיש עתירה מנהלית, אותה ניתן להגיש בתוך 45 יום מרגע קבלת השומה.
  • בנוסף, רצוי לבדוק האם הפרטים והמידות בשומה הם נכונים. ישנו סיכוי לטעויות בחישוב גודל הגג, השימוש בו ועוד.
  • כמו כן, ישנם פטורים לקבוצות אוכלוסיה, כמו לנכי רשויות הביטחון למשל.

לסיכום, תשלומי הארנונה על גגות, נובעים בצורה ישירה מהשימוש בנכס. במידה ואתם מעוניינים לרכוש זכויות על גג כלשהו, יש לודא לפני כן כי הוא איננו משמש כמרפסת או מתאים לשאר קטגוריות החיוב האחרות.

דוד רפאל הוא יזם נדל"ן בעלים של רפאל א.ג יזמות בע"מ

דוד רפאל Administrator
דוד רפאל הוא יזם נדלן מוביל בתחומו. מתמחה בפרויקטים של מגדלי יוקרה, התחדשות עירונית ותמא 38. מרצה, מופיע בתקשורת ומפרסם מאמרים על עולם הנדלן ב- YNET, גלובס, כלכליסט – ועוד.

כתיבת תגובה

Paste your AdWords Remarketing code here