התפתחות ההשקעה בבניית נדל"ן בישראל

המצב הכלכלי במשק שמתאפיין בריבית נמוכה ונזילות גבוהה, מחייב את חברות הנדל"ן לגייס הון בשוק המקומי. עיקר ההנפקות היום בשוק ההון הן של חברות הפעילות בתחום הנדל"ן, בעיקר הנדל"ן המניב והגדול. חברות אלו מתאימות למשקיעי אג"ח, מכיוון שהנכסים שלהן בעלי תזרים מזומנים יציב. במקביל גם יזמיות הנדל"ן נחשבות לשחקניות בשוק ההון, אשר למד להתמודד איתן.

מאת: דוד רפאל

חברות יזום ובניה של נדל"ן (khunaspix)

התפתחותה של קבלנות הביצוע
בזמן האחרון הונפקו לראשונה בשוק ההון, מניות ואג"ח של חברה הפועלת בענף קבלנות הביצוע, כלומר ייזום של פרויקטים, תשתיות, ומגורים בארץ ובעולם. אצל רוב חברות הנדל"ן שהושקעו בהן כספים בבורסה, הפעילות הקבלנית הייתה פעילות משנית, אך לאחרונה הונפקו גם חברות שהפעילות הקבלנית בהן היא כמעט מחצית משווי הנכסים של החברה.

אחת הסיבות לכך היא התנופה של שוק הבניה בארץ, שנובעת מהצורך להגדיל את ההיצע של הדירות למגורים, תשתיות תחבורה ציבורית ושטחים

bannerAshdod_02v2

מניבים למוסדות ציבוריים. כמו כן, ישנה פעילות ממשלתית מוגברת בענף הביצוע, הדואגת להעתקת בסיסים של צה"ל כדי לפנות שטחים למגורים וכן לפתח מקומות מגורים חדשים.

על כן, ההשקעה בבנייה נחשבת לכדאית במיוחד ועשתה קפיצה משמעותית משנת 2009. למעשה, בחמש השנים האחרונות נרשם גידול של 50% בהיקף ההשקעה בבנייה בישראל והחברות הגדולות נהנות מכך.

כיצד תדעו באיזה חברה להשקיע?
תחום קבלנות וביצוע יחד עם הביקוש הגובר, מעמיד עבודות מורכבות ופרויקטים רחבי היקף שדורשים תפעול של גוף מקצועי ומנוסה. יכולת ניהול ובקרה של פרויקטים אלו משמעותי להצלחתם וכן לתשואה של המשקיע בהם.

לעומת יזמי נדל"ן בשנים האחרונות, אשר רשמו רווחים חסרי תקדים, חברות הבניה צריכות להישען על קרקע תזרימית מניבה ויציבה, כדי שהיה נכון להשקיע בהן. היציבות הפיננסית של חברה היא חשובה מאין כמוה ויכולה להשפיע על הביצועים שלה ועל המשקיעים בה. עם זאת, המחיר הנוכחי של אג"ח חברות, שמחזיקות בקבלניות ביצוע, מראה סיכוי נמוך לתקלות שעלולות להתרחש במחזור עסקים של מספר שנים.

דוד רפאל הוא יזם נדל"ן ובעלים של רפאל א.ג יזמות בע"מ, וכיום משווק את פרויקט מגדלי השכלה בלב ת"א, המציע מחירים שפויים לדיור יוקרתי

דוד רפאל Administrator
דוד רפאל הוא יזם נדלן מוביל בתחומו. מתמחה בפרויקטים של מגדלי יוקרה, התחדשות עירונית ותמא 38. מרצה, מופיע בתקשורת ומפרסם מאמרים על עולם הנדלן ב- YNET, גלובס, כלכליסט – ועוד.

כתיבת תגובה

Paste your AdWords Remarketing code here