התעוררות בפרויקט תמ"א 38

הביקוש לתמ"א 38 גדל. עם תרגול רעידת האדמה והעובדה שבתים רבים עברו את תהליך התמ"א מצטרפים יותר ויותר אזרחים וחותמים על הפרויקט.

"דוד רפאל"

מאת: דוד רפאל

תרגול רעידת אדמה שהיה בישראל בחודש שעבר מצא כי במידה ותתרחש בישראל רעידה כזו מניין ההרוגים יהיה 7,000 כאשר 70,000 פצועים קשה וכמעט 200,000 יישארו מחוסרי דיור. השר להגנת העורף אבי דיכטר מסר בתגובה כי "כעת אנחנו יכולים רק לתרגל כיצד למנוע מהאסון להפוך להיות קטסטרופה". כך פורסם בגלובס בתחילת השבוע שעבר.

תכנית תמ"א 38 נועדה מלכתחילה למניעת קטסטרופה במקרה של רעידת אדמה, אשר העניקה זכויות בנייה לבניינים ישנים בתמורה לחיזוק שלהם. פאנל שהתקיים בנושא לאחרונה מגלה כי קיימת התקדמות משמעותית בשוק בשנים האחרונות על אף העובדה כי אנשים סקפטיים לגבי הפרויקט..

יו"ר ועדת העררים מסר כי "אנו רואים כי קיימת התעוררות בשוק, לפי כמות העררים שמגיעים אלינו בחודשים האחרונים". מלבד התיקון בחוק שמותיר תוספת של 2.5 קומות חל שינוי גם בחברה הישראלית עצמה. הגיעה נקודת הבשלות של התמ"א כתוצאה שכל אחד רואה מה עשו אצל השכן והוא רוצה גם. מהנדס עיריית רמת גן סיפק מספרים שגיבו את דברי יו"ר ועדת העררים גדרון כאשר בר"ג קיימים 5000 מבנים אשר מתאימים להגדרת תמא 38, מדבור ב40 אלף דירות כאשר קרוב ל100000 תושבים חיים באיום רעידת האדמה ובסכנה. החל משנת 2009 הצטרפו לעיר 800 יחידות דיור לעומת 300-400 שהיו מצטרפות בכל שנה. זו כמות אדירה.

למרות הכול, אחת מנקודות התורפה היא התנגדויות אשר מוגשות טרם אישור התכנית. בעיריית רמת הוגשו התנגדויות ל-90% מהתכניות והוגשו 24% עררים לוועדת ערר כאשר ב-90% מהמקרים העררים נדחים. גם סוגיית המימון בעייתי מאחר והבנקים לא קופצים על ההזדמנות לממן פרויקטים של תמא 38 .

הרעיון המרכזי בפאנל היה כי יש צורך במינוי גוף המוסמך בבדיקת פרויקטים. זה יכול לסייע למימון הפרויקטים ובעבודה מול הבנקים לדעת סגן נשיא התאחדות בוני הארץ יש לבצע תהליך הסברה נרחב ולהסביר את יתרונות התמ"א 38 ולהפיג את חשדות הדיירים.

דוד רפאל Administrator
דוד רפאל הוא יזם נדלן מוביל בתחומו. מתמחה בפרויקטים של מגדלי יוקרה, התחדשות עירונית ותמא 38. מרצה, מופיע בתקשורת ומפרסם מאמרים על עולם הנדלן ב- YNET, גלובס, כלכליסט – ועוד.

כתיבת תגובה

Paste your AdWords Remarketing code here