דוד רפאל: "המחיר למשתכן הקפיא את שוק הדיור"

קשה לומר שמצב הנדל"ן בישראל ובעיית הדיור, תפסו בולטות במערכת הבחירות הסוערת שהסתיימה בשבוע שעבר. המפלגות העדיפו לעסוק בעיקר בהתקפות אישיות, או לעסוק בנושאים אחרים, תוך כמעט התעלמות מנושאים מרכזיים אלה, שנוגעים לכל אחד ואחת מאיתנו.
ב- 2011 יצאו מאות אלפים לרחובות במסגרת המחאה החברתית, מה שבאמת הביא את המדינה להכיר בבעיית מצוקת הדיור – אך קשה לומר כי במהלך 8 השנים שחלפו התרחשה מהפכה.

אחד מהמהלכים הבולטים ביותר בתחום הנדל"ן והדיור בישראל היה קידום תכנית "מחיר למשתכן" על ידי  שר האוצר, משה כחלון. על פי התכנית, יזמים מתחרים במכרז לפיתוח ובנייה במתחם הקרקע שעליו יבנו הדירות למגורים. היזם שיציע את המחיר הסופי הכי נמוך לקונה ויעמוד בתנאי המכרז – הוא זה שבסוף יזכה בו.

הדירות מוצעות לקונים, שעומדים בקריטריונים שהמדינה קבעה. מכיוון שהביקוש עולה על ההיצע, המדינה מבצעת הגרלות, שנועדו לקבוע מי ישתתף בתכנית, כשהגדולה בהן התקיימת לפני כשנתיים, בה הוגרלו כ-15 אלף דירות.

קבלנים מעדיפים שלא לבנות במסגרת "מחיר למשתכן"

להמחשהנשאלת השאלה האם "מחיר למשתכן" אכן תממש את הבטחתה ותקדם את שוק הדיור והנדל"ן בישראל? כלל לא בטוח.
דוד רפאל, מומחה נדל"ן ובעלים של "קבוצת רפאל נדל"ן", חש את שוק הנדל"ן על בשרו מדי יום וסבור כי "המחיר למשתכן" לא הוכיח את עצמו והוא אינו אופטימי לגבי המשך יישום התכנית. "במקום שהמחיר למשתכן יאושש את שוק הנדל"ן, הוא רק הקפיא אותו", אמר לנו רפאל השבוע.קבלן בנייה

מחיר למשתכן  לא הביאה מזור אמיתי לזוגות צעירים. התוצאה המידית של תכנית מחיר למשתכן, הייתה ירידה במוטיבציה של קבלנים לבנות וכתוצאה מכך שפל חסר תקדים בהתחלות הבנייה. בהיעדר גוף מפקח המתווה זמנים ברורים, ומטיל קנסות על קבלנים שלא מצליחים לעמוד בזמני הפרויקט, רבים מהצעירים מוותרים על הדירה שרכשו כי הם לא רואים את בנייתה באופק הקרוב.

הקיפאון לא פוגע רק באזרחים המבקשים לרכוש דירה, אלא גם במדינה שמאבדת מיליארדים של כספי מיסים שיכלה היתה לגבות אם היו נעשות בישראל יותר עסקאות נדל"ן.

אז מה עושים?

דוד רפאל, מנכ"ל ובעלים של קבוצת רפאל נדל"ן: "במקום לייצר הנחות, לתת מענקים. המדינה צריכה להקצות סכום של 300 עד 400 אלף ₪ לכל זכאי. מדובר כיום ב – 80 אלף זוגות זכאים רשומים לתכנית. אם כל זוג יקבל 400 אלף, זה 320 מיליון ש"ח. כלום במונחים של שוק שמגלגל בכל שנה 100 מיליארד ₪. מענק זה, בניגוד לתוכנית הנוכחית, במקום להקפיא את שוק הנדל"ן, הוא יעיר אותו".

רפאל ממשיך וטוען כי הרי על כל דירה שנמכרת בשוק החופשי המדינה מקבלת מיסים – מס רכישה ומע"מ. כל זמן שלא בונים והשוק נמצא בהקפאה – המדינה מפסידה מיליארדים. צעד כזה של הענקת מענק לרוכשי דירה ראשונה, יעשה טוב לכל הצדדים. יאפשר לציבורים גדולים לרכוש בית, ייתן זריקת מוטיבציה לקבלנים ויגדיל את הכנסות המדינה.

רפאל דוד Administrator
דוד רפאל הוא יזם נדלן מוביל בתחומו. מתמחה בפרויקטים של מגדלי יוקרה, התחדשות עירונית ותמא 38. מרצה, מופיע בתקשורת ומפרסם מאמרים על עולם הנדלן ב- YNET, גלובס, כלכליסט – ועוד.

כתיבת תגובה

Paste your AdWords Remarketing code here