דיור בר השגה, לחרדים בלבד?

הדיור בר ההשגה שוב בכותרות: בשני המכרזים החשובים שעומדים לצאת ברעננה ובירושלים, קיים חשש כי המכרזים מוטים לטובת האוכלוסייה החרדית וזאת בגלל שמי שביצע שירות צבאי, לאומי או אזרחי לא יוכל לממש את הניקוד העודף הניתן למשרתים. בהיעדר ניקוד זה, הקריטריון הקובע יהיה מספר שנות נישואין.דוד רפאל

מאת: דוד רפאל

מנכ"ל מינהל מקרקעי ישראל, בנצי ליברמן, הודיע לפני כחודש וחצי על שיווק מכרזים לאלף יחידות דיור בשכירות במסגרת פרויקט של דיור בר השגה . מחיר השכירות אמור להיות זול בחמישית ממחיר השוק ובפיקוח משרד השיכון.

על פי החלטת מועצת מקרקעי ישראל, בראשות שר השיכון אריאל אטיאס, בעניין דיור בר השגה להשכרה, הקריטריון העיקרי הוא ותק בשנות נישואין (עד 70 נקודות מתוך 100).

עם זאת, בהחלטת המועצה הוכנסה מגבלה מיוחדת שעניינה עדיפות לפי קריטריון שירות צבאי/אזרחי: "במחצית יחידות הדיור שישווקו לזכאים בכלל המכרזים בפועל באותה שנה, יבוא בחשבון הניקוד הבא: למשפחות שבהן אחד מבני הזוג שירת בשירות צבאי/לאומי/אזרחי לכל הפחות 12 חודשים, יינתנו 15 נקודות. למשפחות שבהן שני בני הזוג ביצעו שירות צבאי/לאומי/אזרחי לפחות 12 חודשים, יינתנו 25 נקודות. ולמשפחות שבהן אחד מבני הזוג הינו משרת מילואים פעיל, יינתנו 5 נקודות נוספות".

הקריטריונים לזכאות לרכישת או השכרת דירה בפרויקטים לדיור בר השגה נקבעו לפני מספר חודשים על ידי מועצת מינהל מקרקעי ישראל ואושרו על ידי שר האוצר. אלה עוררו סערה, שכן במקום סעיף "מיצוי כושר השתכרות" עליו המליצה ועדת טרכטנברג, הוכנס סעיף "שנות ותק בנישואין", שנתפס כמקנה יתרון לאוכלוסיה החרדית.

דוד רפאל
שר הבינוי והשיכון, אריאל אטיאס

על פי הקריטריונים שאושרו, בכל מתחם ומתחם ייועדו 20% מהדירות לזוגות ללא ילדים או רווקים, 35% מהדירות ייועדו לזוגות בני ילד אחד או שניים ו-45% מהדירות ייועדו לבני שלושה ילדים ומעלה, כשבכל אחד מהמגזרים יקבלו המועמדים ניקוד לפי ותק שנות נישואין ושירות צבאי. קריטריונים אלה יהיו תקפים ב-80% מהמתחמים המשווקים כעת. במתחם בו ייבנו 592 יחידות דיור בלוד, המהווים כ-20% מכלל היחידות המשווקות, לא תינתן העדפה ליוצאי צבא שכן מתחם זה יועד על ידי המדינה לאוכלוסיה החרדית.

עד כה פורסמו המכרזים במודיעין ובבאר שבע, ובהם כ-500 דירות מתוך 1,000 דירות מובטחות. במכרזים אלה יינתן הניקוד העודף, שעשוי להגיע ל-30 נקודות מתוך 100, לאלה ששירתו שירות צבאי, לאומי או אזרחי. בשני המכרזים המינהל למעשה כבר מיצה את מכסת מחצית המכרזים השנתית עם הקריטריון של ניקוד עודף למי ששירתו. לנוכח החלטת המועצה, המכרזים הגדולים הבאים, בירושלים וברעננה, אמורים לצאת ללא הקריטריון המתעדף של שירות, ולכן יהיה בהם יתרון מובנה לאוכלוסייה חרדית.

אולם למרות הפרויקט הנקודתי ברעננה מבהיר מנכ"ל חברת מנכ"ל רפאל נדל"ן, דוד רפאל, כי "לא ניתן לייצר דיור בר השגה באזור המרכז, הן בגלל יוקר השטחים והן בגלל מחסור בעתודות קרקע".

לדבריו, "גם אם יהיה דיור בר השגה בתל אביב הוא יהיה באופן מצומצם מאוד, דבר שלא ישפיע במידה ניכרת על מחירי הדירות והבתים".

דוד רפאל הוא יזם נדל"ן בעלים של רפאל א.ג יזמות בע"מ

 

 

דוד רפאל Administrator
דוד רפאל הוא יזם נדלן מוביל בתחומו. מתמחה בפרויקטים של מגדלי יוקרה, התחדשות עירונית ותמא 38. מרצה, מופיע בתקשורת ומפרסם מאמרים על עולם הנדלן ב- YNET, גלובס, כלכליסט – ועוד.

כתיבת תגובה

Paste your AdWords Remarketing code here