תמ"א 38: פתח תקווה נפגעת מהבירוקרטיה

דווקא בפתח תקווה הוותיקה, קיימת סחבת אשר פוגעת במימוש תכנית תמ"א 38 ומתסכלת את היזמים, הקבלנים והדיירים. כיצד ניתן לפתור את הבעיה ?

מאת: דוד רפאל

במאמר שפורסם ב  MYNET קיימת סחבת ביורוקרטית לביצוע פרויקטים של תמ"א 38. כבר שבע שנים שמעוכבות יותר מ-30 תכניות לתמ"א. התסכול של היזמים, הקבלנים והדיירים מרקיע שחקים. העירייה מאשימה את הוועדה המחוזית.

דוד רפאל
דוד רפאל – תמ"א 38

תמ"א 38 אושרה כאמור לפני כשבע שנים אך רק שלושה מבנים קיבלו היתר לסיים את הפרויקט בעיר. מטרות התכנית מעל הכול הם חיזוק המבנים והגנה מפני רעידות אדמה ונפילות טילים. מדובר בתכנית שכולם מרוויחים ממנה – הדיירים יקבלו את חיזוק המבנים, הרחבת הדירה, מיגון ומקומות חנייה נוספות והיזמים יבנו קומה או שתיים ויתחילו לשווק את הדירות. הרשות העירונית מצליחה לזכות בהתחדשות העיר.

למרות כל ההיבטים החיובים של התכנית והעובדה כי מדובר בתכנית שיכולה להציל חיים במקרים של רעידות אדמה ומלחמה, לא ששים בעיר לקדם את התכנית. ייתכן והעובדה כי לעיר יש עתודות קרקע גדולות לערים אחרות במרכז הארץ והיא תעדיף להשקיע באזורים החדשים ולהעשיר את הקופה יותר מאשר להתעסק באזורים פחות אסתטיים.

חייבים לזכור כי פ"ת היא עיר וותיקה עם בניינים ישנים וקיימים אזורים רבים שחייבים להתחיל את פרויקט התמ"א. הקושי שמערימה העירייה פוגע בתושבים ובמקרה של רעידת אדמה קשה, מישהו יצטרך לספק את התשובות מדוע לא נעשה הכול כדי למגן את התושבים.

יזמים יפחדו להיכנס לפרויקטים בעיר מתוך ידיעה שהסחבת הביורוקרטית תמנע מהם להשלים את התכניות בזמן ותגרום להם להפסדי כסף רבים, הרי מדוע להשקיע בעיר כמו פ"ת בזמן שבערים סמוכות פרויקטים מאושרים בקלות. מעל כל היתרונות של התכנית – חניה, ממ"ד תוספת קומות ומעלית חייבים להבין כי המטרה העיקרית היא חיזוק המבנים מפני רעידות אדמה. במקרה של רעידת אדמה קשה הבניינים יקרסו כמו מגדל קלפים. חשוב שהתכנית תצא לפועל ובהקדם.

דוד רפאל הוא יזם נדל"ן בעלים של רפאל א.ג יזמות בע"מ

דוד רפאל Administrator
דוד רפאל הוא יזם נדלן מוביל בתחומו. מתמחה בפרויקטים של מגדלי יוקרה, התחדשות עירונית ותמא 38. מרצה, מופיע בתקשורת ומפרסם מאמרים על עולם הנדלן ב- YNET, גלובס, כלכליסט – ועוד.

כתיבת תגובה

Paste your AdWords Remarketing code here