מה צריך לבדוק לפני ביצוע פרויקט תמ"א 38?

חרף העובדה כי פרויקט תמ"א 38 הינו פרויקט אשר מיועד בעיקרו אך ורק לבניינים ישנים (ומן הסתם לא חדשים), וכאלו אשר לא מאופיינים בעמידות ויציבות בפני רעידות אדמה, עדיין אין זה אומר כי הפרויקט 'זמין' ורלוונטי בעבור כל בניין ישן מבחינה כרונולוגית. במילים אחרות, פרויקט תמ"א 38 הינו פרויקט ייחודי, שאפתני ביותר, פרויקט אשר מחולל תמורות רבות, הן בנראות החדשה שהוא מעניק לחזות הבניין והן בחיזוק התשתית ויציבות הבניין עצמו – אבל פרויקט שיש לבדוק את היתכנותו, ניהולו, ביצועו וסיומו בפועל. לפיכך, ובעיקר מפאת העובדה כי יותר ויותר פרויקטים מצטרפים לפרויקט המדובר, במאמר זה נסקור את כל מה שצריך לבדוק לפני ביצוע פרויקט תמ"א 38.

מאת: דוד רפאל

דוד רפאלראשית, יש לבדוק את עמידות הבניין בפני רעידות אדמה!

כתוצאה מן העובדה שהמטרה הראשית של הפרויקט אשר ידוע בשם תמ"א 38 הינה הענקת חוזק, יציבות ועמידות לבניינים ישנים מפני רעידות אדמה, חובה במלוא מובן המילה לוודא כי בניין מועמד לפרויקט כלשהו אכן 'עומד' בכל הדרישות – כלומר, יש לבדוק כי הבניין לא עומד בדרישות התקן לעמידות מבנים בעת רעידות אדמה. בפועל, על קביעת התקנים המדוברים אחראית לא פחות מאשר המועצה הארצית לתכנון ולבנייה. על מנת לוודא 'עמידה' בדרישות, יש לשכור את שירותיה של חברה קבלנית או חברת נדל"ן אשר מתמחה בכל מה שנוגע לפרויקט זה.

שנית, יש לבדוק 'זכאות' לביצוע פרויקט תמ"א 38.

עכשיו, אחד מן האלמנטים הייחודיים והמובהקים ביותר של פרויקט תמ"א 38 (ולמען האמת, אחת מן הסיבות הראשיות לכך שבעלי בניינים בכלל מעוניינים ביישום פרויקט זה אצלם), הינו הזכאות לתוספות בנייה אשר מתלוות לפרויקט עצמו. במילים אחרות, במהלך תמ"א 38, החברה אשר מבצעת את תוכנית המתאר לא רק מייצבת ומחזקת את הבניין, אלא גם מתקינה בו תוספות בנייה אטרקטיביות ומתבקשות כמו מרפסות, ממ"דים, לובי חדש לבניין, מגרש חנייה ואפילו מעלית. על מנת שכל אלו אכן יבואו לידי ביטוי, יש לבדוק זכאות לתוספת זכויות בנייה. מבחינת החוק, בניינים אשר זכאים לתוספות בנייה אלו הינם בניינים אשר נבנו לפי היתר בנייה שהוצא לפני התאריך של 1 בינואר 1980. מבחינת הפרויקט, היתר זה נבדק על ידי מהנדס. היה והמהנדס קבע כי הבניין אינו בנוי על פי תקן ישראלי 413, הבניין 'זכאי' לתוספות הבנייה.

ראשיתו של פרויקט תמ"א 38 בבדיקות מקדימות תחילה.

נסכם ונאמר כי כל פרויקט תמ"א 38 מוצלח, כזה אשר גם מייצב ומחזק את הבניין מפני רעידות אדמה וגם 'מייפה' אותו באופן מרשים, ראשיתו בבדיקות מקדימות של 'עמידות' בתקנים וזכאות ליישום הפרויקט בפועל.

דוד רפאל הוא יזם נדל"ן בעלים של רפאל א.ג יזמות בע"מ

דוד רפאל Administrator
דוד רפאל הוא יזם נדלן מוביל בתחומו. מתמחה בפרויקטים של מגדלי יוקרה, התחדשות עירונית ותמא 38. מרצה, מופיע בתקשורת ומפרסם מאמרים על עולם הנדלן ב- YNET, גלובס, כלכליסט – ועוד.

כתיבת תגובה

Paste your AdWords Remarketing code here